Badanie EEG jest to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, służąca do badania bioelektrycznej czynności mózgu za pomocą elektroencefalografu.
Badanie to polega na rejestracji zmian potencjału elektrycznego na powierzchni skóry głowy, pochodzące od aktywności neuronów kory mózgowej.
Po odpowiednim ich wzmocnieniu tworzą z nich zapis – elektroencefalogram.
W przypadku leczenia farmakologicznego i jednocześnie trwającej terapii BioFeedback, poprzez badania kontrolne, umożliwiają odpowiedni dobór i zmniejszanie dawek przyjmowanych leków.
Opis badania EEG
Badanie EEG, wykonywane przy pomocy komputera, prowadzi technik EEG lub lekarz, opisu badania dokonuje lekarz.
Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej lub siedzącej. Na głowie umieszcza się 19 elektrod (8 na każdą półkulę, trzy w linii środkowej) należących do systemu 10-20, zalecanego przez Międzynarodową Federację Neurofizjologii Klinicznej IFCN
Wykonujący badanie odtłuszcza skórę głowy w miejscach wyznaczonych do zamocowania elektrod. W celu poprawienia przewodnictwa elektrycznego powierzchnię elektrod pokrywa się specjalnym żelem lub pastą przewodzącą. W czasie badania Pacjent powinien być zrelaksowany i pozostawać w bezruchu, ponieważ wszelki ruch może spowodować nieprawidłowości zapisu.
Elektrody połączone są kablami ze wzmacniaczem i urządzeniem nagrywającym. Urządzenie nagrywające przetwarza impulsy elektryczne na serię linii falistych, które są następnie drukowane na papierze. Wynik badania jest w formie opisu sporządzonego przez lekarza i dołączonego do niego wykresu (zapisu czynności elektrycznej mózgu).
Badanie trwa kilkadziesiąt minut. Uproszczone aparaty EEG wykorzystywane są w treningu umysłu – BioFeedback.
Przygotowanie do badania EEG
Przed badaniem EEG nie ma bezwzględnej konieczności wykonania innych badań.
Przygotowanie pacjenta do badania EEG we śnie
W przypadkach podejrzenia padaczki, i prawidłowego zapisu EEG w czuwaniu, zaleca się wykonanie badania EEG we śnie.
Postępujemy wg schematu:
UWAGA!!!
Badany nie może zasnąć nawet na moment np. w samochodzie w drodze do pracowni EEG!!! Pacjent przed badaniem w śnie musi być „w czuwaniu”. Nie może nawet się zdrzemnąć – badanie byłoby zakłócone i musiałoby być powtórzone!
Sen skracamy kładąc dziecko spać później niż zwykle i, wcześniej je wybudzając. Okresu pozbawienia snu nie powinno się przedłużać, bo po długo trwającej deprywacji snu pojawia się prawie natychmiast sen głęboki (NREM 3 lub 4) z prawie całkowitym pominięciem snu z wrzecionami, najbardziej cennego diagnostycznie. Badanie EEG powinno trwać ok. 60-90 minut najpierw w czuwaniu, następnie we śnie, zawsze z wybudzeniem i co najmniej, kilkuminutową rejestracją po wybudzeniu, u dzieci starszych, z wykonaniem po wybudzeniu FS i HW.
Małe dzieci zapisywać na badanie EEG, w godzinach ich snu dziennego, najlepiej po posiłku, co gwarantuje naturalny sen spontaniczny. Noworodki i niemowlęta, lekko przegłodzone, najlepiej nakarmić w pracowni EEG, przed badaniem, po założeniu elektrod.
Dorosłych i starsze dzieci, którzy przed badaniem nie śpią całą noc, zapisywać na możliwie najwcześniejszą godzinę. Najłatwiej usną ok. 6 rano, co wynika z dobowego rytmu naszej naturalnej aktywności, im dłużej od godziny 6 rano, tym trudniej będzie im zasnąć. W wyborze właściwej godziny badania może pomóc informacja, że wzrost i spadek aktywności u każdego, występuje rytmicznie, co 1,5 godziny, w ciągu całej doby. U osób pozbawionych snu przez całą noc, najbardziej obniżona aktywność wystąpi ok. 6 rano, drugi duży spadek aktywności (niezależnie od rytmów 1,5 godzinnych) wystąpi dwukrotnie między godziną 15.00 a 18.00.