Centrum Medyczne OPIEKUN
41 266 12 13
Pracownia RTG

INFORMACJA O WPŁYWIE DZIAŁALNOŚCI WYKONYWANEJ PRZEZ JEDNOSTKĘ ORGANIZACYJNĄ NA ZDROWIE LUDZI I ŚRODOWISKO – zobacz więcej

 

W PRACOWNI ZNAJDUJĄ SIĘ  APARATY: aparat zębowy, aparat kostno-płucny, pantomograf

 

Informacje ogólne – aparat kostno-płucny

 

Na czym polega badanie RTG?

 

Badanie RTG, nazywane często potocznie „prześwietleniem”, polega na prześwietleniu ciała człowieka promieniami X. Wykorzystuje się tu różną wchłanialność promieni przez poszczególne struktury ciała. Kości absorbują więcej promieni, przez co na zdjęciu rentgenowskim są zaznaczone na biało. Tkanki miękkie zaś pozostają czarne. Badanie RTG poprzez wykorzystywanie promieni rentgenowskich nie jest obojętne dla człowieka. Organizm pochłania ok. 99% promieniowania. Dlatego też ważne jest, aby pomiędzy kolejnymi badaniami upłynęło wystarczająco dużo czasu. Najbezpieczniej jest, aby wykonywać RTG max. kilka razy w roku.

 

Podczas badania RTG pacjent jest ustawiany przez personel medyczny przy maszynie w odpowiedniej pozycji (w zależności od rodzaju wykonywanego badania RTG). Należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich wskazówek przekazanych przez personel medyczny. Podczas badania nie można sił poruszać, ponieważ obraz wyjdzie rozmazany i niemożliwy do oceny. Badanie RTG trwa od kilku do kilkunastu minut. Wynik jest obecnie wydawany najczęściej na płycie CD wraz z opisem diagnosty.

 

Wskazania do przeprowadzenia badania

 

Promienie rentgenowskie stosowane są w diagnostyce obrazowej od ponad wieku. W radiologii konwencjonalnej promienie X emitowane przez lampę rentgenowską przechodzą przez ciało pacjenta, w efekt osłabienia rejestrowany jest na halogenosrebrowej błonie rentgenowskiej lub na detektorze innego typu, umożliwiającym cyfrowy zapis osłabienia. Przyjęto, że elementy anatomiczne pochłaniające promieniowanie w znacznym stopniu (hiperdensyne) są jasne. Mogą to być takie elementy jak: kości, zęby, zwapnienia fizjologiczne). Te narządy, które zawierają powietrze, widoczne są jako elementy ciemne (np. płuca, tchawica).

 

Badanie RTG powinno się wykonywać szczególnie, gdy:

  • istnieje podejrzenie chorób narządów klatki piersiowej,
  • istnieje podejrzenie zmian w czaszce,
  • istnieje podejrzenie zmian w szyji,
  • istnieje podejrzenie zmian w klatce piersiowej,
  • istnieje podejrzenie zmian w miednicy,
  • istnieje podejrzenie zmian w kończynach górnych i dolnych.

 

Przeciwwskazania do przeprowadzenia badania

 

Współczesne aparaty rentgenowskie są przystosowane do pacjenta w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu wpływać na stan zdrowia pacjenta. Jednak należy pamiętać o tym, że badanie RTG nie jest obojętne dla organizmu. Wykonywane w odpowiednich odstępach czasu jest bezpieczne, ale istnieje kilka przeciwwskazań, o których trzeba pamiętać:

  • ciąża – ciąża jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania badania RTG. Istnieją jednak przypadki, w których nie jest możliwe wyznaczenie terminu badania RTG po porodzie. Wtedy należy powiadomić personel medyczny o ciąży i zostaną podjęte specjalne środki ochronne dla płodu. Zostanie on odizolowany od promieniowania, dzięki czemu dziecku nie będzie groziło niebezpieczeństwo,
  • zbyt częste wykonywanie badania – promienie X, pomimo stosowania najwyższych środków ochronnych, jest szkodliwe dla organizmu, dlatego należy ograniczyć poddawanie się temu badaniu do maksymalnie 2 w roku. Jeśli niedawno mieliśmy robione badanie RTG, koniecznie trzeba o tym poinformować personel medyczny,
  • młody wiek – każdy organizm pochłania promienie rentgenowskie, jednak najbardziej narażone na niebezpieczeństwo są dzieci. W ich przypadku należy ograniczyć stosowanie badania RTG do minimum

 

Jak się przygotować do RTG?

 

Badanie RTG wykorzystuje szkodliwe dla organizmu promieniowanie X, dlatego też przed badaniem należy pamiętać o kilku podstawowych wskazówkach:

  1. Upewnij się, że przerwa od ostatniego badania jest wystarczająco długa, abyś mógł poddać się badaniu
  2. Badania RTG nie powinny mieć robionego kobiety w ciąży, dlatego koniecznie poinformuj lekarza, jeśli jesteś w ciąży
  3. Pamiętaj, że dzieci i młodzież do 18 roku życia są bardziej niż dorośli narażeni na wchłanianie promieni, dlatego w ich przypadku ogranicz liczbę wykonywanych badań RTG

W większości przypadków, badanie RTG nie wymaga specjalnego przygotowania. Jednak przy badaniu niektórych części ciała konieczne jest pozostanie przed badaniem na czczo.

Przed badaniem RTG kręgosłupa lędźwiowo – krzyżowego należy:

  1. W dniu poprzedzającym zastosować lekką dietę, najlepiej spożywać pokarmy płynne bez błonnika
  2. W dniu badania stawić się na czczo.

Jeśli masz problemy z zaparciami, poinformuj o tym swojego lekarza, który zaproponuje ci odpowiednią dietę lub środek przeczyszczający.

 

Rodzaje badań:

  • RTG głowy
  • RTG szyi
  • RTG klatki piersiowej
  • RTG przewodu pokarmowego
  • RTG układu moczowego
  • RTG kręgosłupa
  • RTG kości i stawów

Informacje ogólne – aparat zębowy:

 

Zdjęcia punktowe

 

Punktowe zdjęcie RTG to najczęściej wykonywane zdjęcie radiologiczne. Jest niezbędne podczas leczenia kanałowego, ponieważ umożliwia ocenę stanu tkanek okołowierzchołkowych, ustalenie długości kanałów oraz ich dokładną lokalizację. Uwidacznia również stan po ostatecznym wypełnieniu kanałów korzeniowych. Zdjęcia te pomagają zlokalizować złamania w obrębie korony oraz korzenia zęba u osób po urazach twarzy. Zdjęcia punktowe wykonujemy techniką dwusiecznej kąta (pacjent przytrzymuje błonę palcem wskazującym) oraz technika równoległą (przy pomocy specjalnych trzymadełek na błonę).

 

Zdjęcia pantomograficzne

 

Zastosowanie cyfrowego aparatu najwyższej klasy gwarantuje jakość zdjęć przy podaniu minimalnej dawki promieniowania.

Dodatkowo program pediatryczny umożliwia redukcję dawki promieniowania u dzieci.

Wykonanie zdjęcia pantomograficznego jest bezbolesne i nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.

Na podstawie zdjęcia pantomograficznego lekarz dentysta  planuje dalsze postępowanie.

 

 

Do Pracowni RTG zapraszamy codziennie od poniedziałku do piątku.

Poniedziałek 13.00  –  18.00,      Wtorek – Piątek  08.00  –  13.00